Duyurular

Derneğimiz yeni sitesi ile hizmetinizdedir. Sitemizde iyelik dahil bir çok özellik bulunmaktadır. Tüm köylülerimizi üye olarak hareketlilik ve iletişim açısından katkıları olacaktır.


Dernek Üyemiz ve kıymetli köylümüz Burhanettin Aytaç ın oğlu Sadettin Aytaç ın 19 Eylül 2021 Pazar günkü düğününe tüm köylülerimiz davetlidir..


Herkese merhabalar

2018de 5 kişi ile kurduğumuz derneğimiz 2021 itibari ile 70 üyeye ulaşmış durumda sizlerinde desteği ile üye sayımızı yükseltmek.Dernek olarak yönetim kurulu üyelerim ve siz üyelerimize ve köyümüze güzel hizmet yapmyaya çalıştık,ilk olarak köyümüze bağış ve aidatlarla köy girişimize tabela yaptırdık köyümüze morg aldık uzaktan gelen cenazelarde ilçeye gidilmesin diye   camimizin dış boya ve minarasini boyalttik minareyi ışıklandırdık köyümüzü gurbetteki insanlarla senede 1kere piknik organize ettik kahvaltı ve yemek organize ettik  pandemi dolayısı ile işsiz kalan üyelere maddi manevi destek olduk ve köyümüz işadamlarında aracı olduk maddi destek sağladık dolayısı ile 3yılda sizlerin desteği ile güzel şeyler yaptık tüm bağişçılarımıza ve üyelere işadamlarımıza minnatarız iyiki varsınız.Sevgili köylülerim lütfen derneğimize üye olun ve destek olun derneğimizin aylık aidatı 20tl olup yıllık 240tldir derneğimizin resmi banka hesebı vardır ve kayıtlıdır bir paket sigara parasını köyümüz derneği için çok görmeyin ve esirgemeyin son sözüm BİRLİK RAHMET AYRILIK AZAPTIR dernek hesabı alıcı hsp iban no tr39 0006 4000 0011 0112 0463 35 alıcı isim budaklı köyü derneği tel 0538 861 4087

 


Tokat Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 9,5860   9,6033
EURO 11,1566   11,1767
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Sponsorlarımız
Anadolu'nun 2'nci büyük kalesinde kazı çalışmaları başladı

Kaynak : İHA

Tokat'ta Unesco Kültür Mirası Listesinde yer alan Niksar kalesi; Pontus, Roma, Bizans ve Türk-İslam medeniyetlerinden izler taşıyor. 6,2 kilometrelik sur uzunluğu ile Diyarbakır kalesinden sonra Anadolu'nun en büyük ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Turgay Yazar'ın kazı başkanlığında yapılan çalışmaları Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan yerinde inceledi. Başkan Özcan, en son 2017 yılında yapılan kazı çalışmalarının yeniden başlatıldığını kaydetti. Niksar Kalesi'nin Anadolu'daki en büyük ikinci kale olduğuna dikkat çeken Başkan Özcan, "Kale içerisinde geçmişten bu güne yani Pontus krallığı, Roma dönemi, Bizans dönemi, Danişmendliler dönemi ve Selçuklular dönemi sonra Osmanlılar döneminden bu tarafa kale içerisinde yapılmış birçok eser var. Kilisesi, camisi, zindanı, sarnıcı olmak üzere birçok eser var kalenin bu bölgesinde. O yüzden daha sonraki depremler ve savaşlarla belli bir noktada yıkılan kale surlarının ve toprakların altında kalan bir sürü eser var. Bu eserlerin gün yüzüne çıkarılması, profillerinin kesitlerinin tespit edilmesi içinde kazının yapılması gerekiyor" dedi.

Kazı Heyeti Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Turgay Yazar; amaçlarının bölgenin turizme kazandırılması için kalenin orijinal halinin tespit edilmesi olduğunu belirterek," Burası deprem bölgesi olması nedeniyle gerek surlarda gerek binalarda çok fazla tahribat olmuş. Dolayısıyla orijinal hallerinin tespiti ancak kazı çalışmaları suretiyle yapılabiliyor. Birkaç farklı teknik var, onları da kullanıyoruz. Radar dediğimiz yerin altındaki dokuların tespiti ile ilgili onlarda yapılıyor. Bu kale çok eski Pontus dönemine kadar giden bir kale, daha sonra Danişmendoğulları gelip kaleyi ele geçiriyorlar. 1080'ler gibi düşünürsek, daha sonrada Selçukluların eline geçiyor. Kalede Selçuklu kitabesi var. Onun dışında fazla yazılı belgemiz yok. Evliya Çelebi gibi seyyahlar kaleyle ilgili detaylı bilgiler veriyor. 18. yüzyıldan sonra aşı vesikalarıyla kalede topçuların olduğunu askerlerin olduğunu öğrenebiliyoruz "dedi.

Danişmendli beyinin sarayı aranıyor

Yazar, kazı çalışmalarında Danişmendli beyinin sarayını bulmayı ümit ettiklerini belirerek, "Şu an bizim iç kale dediğimiz kentin yönetici sınıfının oturduğu kısımdayız. Burada muhtemelen hapishane, darphane böyle şehrin daha çok yönetsel erkin bulunduğu bir bölge olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen bir Danişmendli sarayı bekliyoruz, yani burada bir sarayın olması gerekir. Şehrin içerisinden geçen surlar var, burasının tamamı surla kuşatılmış bir yer. Konya Kalesinde sarayımız var Alaeddin Keykubad dönemine ait olduğu söylenen bir köşkümüz sarayımız var, işte Harput Kalesinde bulundu. Muhtemelen buraya yerleşen beyin oturduğu bir yerin olması gerekir. Muhtemelen burada Danişmendli beyinin bir sarayı var, orayı bulacağız inşallah. Zaten bulursak çok büyük bir çalışma olur. Ama şu an onu henüz tespit edebilmiş değiliz. Zaman içerisinde gerçekten uzun süreçli bir şey, 10, 20 hatta 30 yıl gibi düşünülmesi lazım bu kazıların. Sonuçta bir günde bir ayda olacak bir şey değil. Bakanlığımızın şöyle bir yöntemi var, belli bir süre ilerleyen kazılar iyi gidiyorsa bir seneye çıkarıyorlar süreyi, yani her dönem kazı yapabiliyorsunuz" diye konuştu.


14.09.2021

Okunma Sayısı: 19


3.237.16.210
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Bekir Aytaç
Dernek Çalışmalarının ve sitemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum..


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

 

© Copyright 2021  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top